Mala škola kućne automatizacije
Kroz podjelu kućne automatizacije (pametne kuće) u dijelove, kroz ovaj članak ćemo pokušati što jasnije prikazati cjelovito, ali jednostavno, kako pametna kuća izgleda. Osnovna podjela sustava je na upravljačku jedinicu, senzore i aktuatore.
UPRAVLJAČKA JEDINICA
Upravljačka jedinica je uređaj koji prikuplja podatke od senzora, obrađuje ih, te zadaje naredbe prema aktuatorima. Isto tako služi, za nadzor i upravljanje sustavom pametne kuće. Često ga nazivaju kontroler, gateway, hub i slično. Omogućava kreiranje scena, konfiguraciju ostalih uređaja u mreži (pametnoj kući) itd.
Ovaj uređaj mora biti povezan na internet kako bi vašom pametnom kućom mogli upravljati i kad niste u njoj i to preko mobitela, tableta, računala itd. Kako bi upravljali preko vaših pametnih uređaja pametnom kućom, potrebno je samo instalirati aplikaciju namjenjenu za određenu upravljačku jedinicu i kuća je u vašim rukama.
AKTUATORI
Aktuatori su uređaji koji fizički odrađuju radnje u kući, kao što su podizanje roleta, uključenje grijanja ili rasvjete itd. Neki od tipova aktuatora su:
- Relejni prekidači – upravlja rasvjetom ili drugim izvorima tako da prekine ili uključi strujni krug
- Dimmer – upravlja rasvjetom tako da pojačava ili smanjuje intenzitet svjetla
- Zidne utičnice – uključuju ili isključuju uređaj koji se ušteka tako da prekine ili uključi strujni krug
- Releji za rolete – Podižu ili spuštaju rolete ovisno o naredbama, tako da napajaju motor rolete za određenu stranu vrtnje
- Sirene – alarmiraju ispuštajuči glasan zvuk u slučaju provale ili druge katastrofe (požar, poplava itd.)
- Brava za vrata – koristi se na vratima za otključavanje ili zaključavanje
- Elektromagnetni ventili – koriste se na radijatorima ili na drugim vodenim sustavima grijanja za regulaciju protoka i samim time temperature u prostoriji
SENZORI
Senozori su koji nadziru vaš dom i mjere vrijednosti poput temperature, osvjetljenja, otvorenost prozora ili vrata, vlagu itd. Imaju veoma važnu ulogu za upravljanjem jer se prema njihovim mjerenima upravlja aktuatorima, a samim time i pametnim domom.
- Senzor pokreta – koristeći PIR senzor detektira svaku kretnju u vidokrugu
- Vrata/Prozori – detektira otvorenost ili zatvorenost vrata
- Temperaturni senzor – mjeri temperaturu u svojoj okolini
- Multi senzor – unutar sebe ima više senzora, a zapravo je jedan uređaj (npr: temperature, pokret, vibracije, osvjetljenje…)
- Termostat – upravlja grijanjem na temelju izmjerene temperature
- Senzor poplave – na temelju provodljivosti otkriva da li je dio gdje je on smješten poplavljen
- Senzor dima – u slučaju dima ili prekomjerne temperature aktivira alarm
- Mjerenje energije – senzor koji mjeri potrošnji energija u pametnoj kući
MULTIMEDIJA I AUDIO/VIDEO
- IR (InfraRed) – za upravljanje multimedijom, audio/videom ili klimatizacijom može se koristiti infracrveno upravljanje
- IP – neka oprema ima mogućnosti da se upravlja preko Etherneta ili Wi-Fi mreže